17:50

Ciekawostki o bibliotekach w Tygodniu Bibliotek

BRYŁA ROKU 2011 - wygrał rudzielec z Katowic

Pokryty rudym piaskowcem gmach w Katowicach prezentuje architekturę na najwyższym europejskim poziomie - to on zwyciężył 5. edycję plebiscytu na najlepszy budynek minionego roku.

Jednym zdaniem o CINIBA

  • Projekt kluczowy na mapie inwestycji strategicznych dla rozwoju Śląska, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej,
  • idea wymiany wolnej myśli naukowej,
  • bezpłatny dostęp do światowych zasobów profesjonalnych źródeł wiedzy najwyższej klasy,
  • jedyna w regionie biblioteka „hybrydowa”, która udostępniać będzie równolegle materiały drukowane i elektroniczne, na miejscu oraz w trybie zdalnym przez Internet,
  • nowoczesny gmach, zaprojektowany według światowych norm i standardów, na miarę XXI wieku,
  • funkcjonalna organizacja przestrzeni, zapewniająca komfort pracy intelektualnej,
  • obiekt mogący pomieścić jednocześnie prawie 1000 osób,
  • gmach o prawdopodobnie rekordowej liczbie 4004 okien szczelinowych,
  • ok. 800 000 książek w pierwszym okresie działalności,
  • blisko 340 000 książek w strefie wolnego dostępu,
  • bazy danych, czasopisma i książki elektroniczne,
  • blisko 60 km półek rozmieszczonych na wszystkich kondygnacjach budynku,
  • usługi wysokiej jakości i źródła biblioteczno-informacyjne,
  • regionalny ośrodek naukowy, otwarty na różnorodność oczekiwań w zakresie nauki, kultury, edukacji,
  • salon kulturalny Śląska, miejsce spotkań elit intelektualnych,
  • biblioteka położona w sercu uniwersyteckiego kampusu,
  • biblioteka zlokalizowana  w centrum regionu, w Śródmieściu Katowic,
  • kadra profesjonalistów, którzy zawsze chętnie służą pomocą.



http://bryla.gazetadom.pl/bryla/56,85301,11289075,BRYLA_ROKU_2011
http://www.ciniba.edu.pl/


8 maja (wtorek) 2012 r. w siedzibie CINiBA odbył się Dzień Otwarty. Była to jedyna okazja, aby zwiedzić nowy gmach biblioteki UŚ i UE przed oficjalnym otwarciem. Po raz pierwszy zwiedzajacy mogli zobaczyć również miejsca niedostępne dla czytelników, m.in.: magazyny książek, specjalistyczne pracownie i pomieszczenia służbowe.


A o tej bibliotece pisano dużo w ubiegłym roku
Biblioteka pod chmurką
Biblioteka w Magdeburgu Fot. Karo

Niecodzienna biblioteka w Magdeburgu ma fasadę z odzysku, konstrukcję wykonaną z plastikowych skrzynek i innowacyjny design. Nie dziwi więc fakt, że Brytyjczycy uznali ją za najlepszy budynek 2010 roku.
Prestiżowe nagrody Brit Insurance Design of the Year Awards to jedne z najważniejszych wyróżnień promujących dobry i innowacyjny design. Oprócz architektury, nagradzani są także twórcy zajmujący się grafiką, modą, meblami, rozwiązaniami interaktywnymi, wzornictwem przemysłowym oraz transportem.to zdaniem Brytyjczyków otwarta biblioteka publiczna w Magdeburgu. Projekt został nagrodzony przez londyńskie Muzeum Designu.
Nagrodzony budynek to projekt lipskiej pracowni Karo Architekten. W Open Air Library nie ma kart bibliotecznych, ani ograniczeń czasowych - biblioteka czynna jest całą dobę i obowiązuje pełna samoobsługa. Jak to działa? Czytelnik wybiera książkę i zwraca kiedy chce lub przynosi w zamian inną, która nie jest mu już potrzebna. Brzmi jak utopia, ale Niemcy pokazali, że nawet tak niewiarygodny pomysł może się sprawdzić. Biblioteka ma bowiem spełniać funkcję społecznego katalizatora - oprócz książek znajduje się tam scena na której odbywają się przedstawienia i spotkania.

Zanim powstał budynek był jego prototyp - w skali 1:1. W opuszczonej, industrialnej dzielnicy Magdeburga o bezrobociu sięgającym 80%, z inicjatywy mieszkańców powstała otwarta biblioteka, którą wykonano z  plastikowych skrzynek na piwo. Półki zapełniono datkami ze społecznej zbiórki - udało się zgromadzić 20 tys. książek. Tak powstała "społeczna rzeźba" dostępna przez dwa dni, podczas których mieszkańcy mogli korzystać ze zgromadzonych zasobów. Inicjatywa została przyjęta z dużym uznaniem i spodobała się zarówno mieszkańcom, jak i władzom miasta, które prototyp postanowiły zamienić na trwały obiekt.
Architekci z pracowni Karo Architekten do konstrukcji z plastikowych skrzynek dodali również fasadę wykonaną z paneli z białego aluminium oraz drewnianych elementów w naturalnym kolorze. Aluminiowe moduły pochodzą z opuszczonej fabryki HORTEN w Hamm, które inspirowane były fasadą amerykańskiego pawilonu EXPO w Brukseli z 1958 roku projektu Edwarda Durella Stone'a. Niemieccy architekci dodali również przeszklenia z zielonego szkła, którego kolor świetnie współgra z przylegającym do biblioteki trawnikiem. Budynek ma kształt litery L i otwiera się na dziedziniec, na którym znajdują się wtopione w plac meble miejskie.

1 komentarz:

  1. Ciekawe jak dlugo u nas przetrwałaby taka otwarta biblioteka???
    Ba , trzeba sprawdzić czy tam też jaszcze istnieje!!! W końcu minęło już trochę czasu .

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Dwudziestka , Blogger