11:48

Wiadomości z bibliotecznej kroniki

Biblioteka publiczna założona została w lipcu 1949 roku z inicjatywy sekretarza Gminnej Rady Narodowej pana Antoniego Domagaly oraz inicjatywy mieszkanców ,którzy ofiarowali do niej swoje książki. Rozpoczęła swą działalność mając na stanie 200 książek.. Biblioteka mieściła się w lokalu straży pożarnej. Prowadził ją pan Domagała ,który ofiarował bibliotece cały swój ksiegozbiór w liczbie 462 tomów.



Po półtorarocznej działalności biblioteka otrzymala nowy lokal posklepowy o powierzchni 54 m2
 przy ulicy
Strzelców Bytomskich 8, który zajmowała do 1981 roku. Obecnie ten budynek wygląda tak

 W nowym lokalu bylo już 1900 tomów ułożonych numerycznie . Katalog był jeden alfabetyczny.


W roku 1951 Dąbrówka Mala została połączona z Szopienicami i bibliotekę przejął Wydział Kultury Miejskiej Rady Narodowej jako filię 1 najwiekszą po centrali szopienickiej.
W roku 1956 bibliotekę objęła pani Ludwika Mackowa ,która ułożyła cały księgozbiór alfabetycznie z podzialem na  poszczegółne literatury. Wyłączyła z księgozbioru książki popularnonaukowe. Rozpoczęła pisanie katalogu kartkowego o formacie miedzynarodowym. Z chwilą jej odejścia pracę zaniedbano. Od roku 1958 bibliotekę prowadził pan Emanuel Opiełka a od 1959 pani Elżbieta Brajlich.
W roku 1960 Szopienice zostały połączone z Katowicami i bibliotekę przejąła Miejska Biblioteka Publiczna jako filię 20.
Filia posiadała dwa dwa oddzielne ksiegozbiory jeden z Gminnej biblioteki drugi z przydziału szopienickiej centrali ułożone razem.
Już wtedy był wolny dostep do półek.

Od stycznia 1966 roku odbywają się w bibliotece comiesieczne "Wieczory bajek" dla dzieci młodszych  . dzieci chętnie uczestniczą w tych wieczorach szczególnie wtedy gdy bajki odtwarzane są z taśmy magnetofonowej.
Rok 1976 to kolejny pomyślny rok pracy biblioteki .Trudne warunki lokalowe uniemożliwiaja zaspokojenie potrzeb czytelniczych a mimo to liczba czytelników wzrasta . Przekroczono już liczbę 1300 czytelników.
Tyle wiadomości z pierwszej kroniki. W nastepnym odcinku przeniesiemy się do kolejnego nowego pomieszczenia biblioteki .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Dwudziestka , Blogger